גובה חלון – מידע מקיף ומועיל עבור כל החלונות בבית

תכנון בית מחייב תשומת לב רבה לשלל סוגיות ופרמטרים. אחד מהם הוא הגובה של כל החלונות במבנה, כלומר המרחק שלהם מהרצפה (או מהתקרה במקרים מסוימים). הנתון הנ"ל משפיע גם על המראה של כל אחד מהחדרים בדירה, גם על כמות האור הנכנסת ובחלק מהמקומות גם על הפרטיות המבוקשת ויש גם תקנות רלוונטיות ובפרט כשמדובר על חלון של ממ"ד. שיקול משמעותי נוסף הוא בטיחות ולפעמים גם לרשות המקומית, באמצעות התב"ע (תוכנית בניין עיר), יש מה לומר בנושא. בהתאם חשוב מאוד להפקיד כל פעולה הקשורה בתכנון חלונות, ובפרט במסגרת שיפוץ כולל, אך ורק בידיים מקצועיות ומנוסות מאוד.

 

מה גובה החלון הסטנדרטי בישראל?
איך לחשב את גובה החלון בשיפוץ דירה או בית פרטי?
אנחנו כאן לשירותכם!

מתחייבים למחירים נוחים והוגנים
שירות בפריסה ארצית רחבה

לייעוץ בחינם והצעת מחיר חייגו לטלפון:
 055-9380-185

גובה חלון

מהו הגובה הסטנדרטי של החלונות?

גובה חלון סטנדרטי הוא במרבית המקרים 105 עד 110 ס"מ. זהו המצב במרבית מרחבי המגורים בארץ, כשבדרך כלל השאיפה היא ליצור חזות אחידה ברוב חדרי הדירה (פרט לאלה שמחייבים התקנה מיוחדת – פירוט בהמשך), ולכן אם למשל נבחר גובה של 105 ס"מ לחלונות, בחירה זו תבוא לידי ביטוי בכל חדרי השינה וגם במקומות נוספים. חשוב להדגיש כי המדידה מתבצעת על ידי שיפוצניק מנוסה מהרצפה ועד לנקודה שבה מתחיל החלון, כלומר הנקודה שבה נמצא החלק התחתון של מסגרת החלון.

 

  לקבלת ייעוץ והצעת מחיר השאירו פרטים או חייגו: 055-938-0185   

  חלונות מיוחדים בבתים פרטיים

  בניגוד לבניינים רבי קומות שבהם ייתכן צורך לשמור על אחידות מבחינת גובה החלונות, ובפרט בחזית המבנה, כשבונים בית, וגם כאשר מבצעים שיפוץ בית פרטי, יש חופש פעולה נרחב יותר. בהתאם אפשר להביא לידי ביטוי גם העדפות אסתטיות ייחודיות ובאופן כללי אין צורך להתפשר בגלל שכנים – אם כי כן ייתכנו שיקולי בטיחות ואילוצים הנדסיים שונים.

  בכל מקרה, גובה חלון בבית פרטי יכול להיות גם פחות מ-105 ס"מ ומצד שני יותר מ-110 ס"מ. כך לדוגמה בחלון חדר עבודה שפונה לגינה אפשר להתקין חלון גדול מאוד, כך שהגובה ההתחלתי שלו הוא "רק" 60-70 ס"מ, וכך להכניס פנימה מקסימום אור ויופי. לעומת זאת בחדרים שבהם משיקולי פרטיות נדרש חלון שמתחיל בנקודה גבוהה יחסית, לא חובה למקם אותו בגובה 110 ס"מ מהרצפה ובהחלט אפשר לבחור נקודת התחלה גבוהה יותר.

   

  גובה החלונות במטבח

  במטבחים יש שני סוגים של חלונות: אלה שממוקמים מעל למשטח העבודה ואלה הצידיים. חלון צדדי הוא בדרך כלל קטן יחסית ונועד לאפשר מקסימום אוורור של המרחב שמתבצעת בו פעילות שכוללת למשל טיגונים שעלולים להפיץ ריחות עזים. עבור חלון זה גובה של 105-110 ס"מ הוא אופציה סבירה, אבל בכל מקרה חשוב להתאים אותו לפריטים השונים במטבח. לגבי החלון המרכזי, זה שמעל למשטח העבודה, השיקול העיקרי הוא כמובן גובה משטח העבודה – במרבית המקרים גובה חלון מטבח מעל השיש הוא כ-15-20 ס"מ מעליו. אם הכלל הנ"ל מייצר מגבלה לגבי גובה החלון עצמו, כדאי להתקין חלון רחב ככל האפשר וכך להפוך את המטבח למואר ונעים.

   

  מה גובה חלון בחדר שירותים?

  גם בחדר שירותים מותקן בדרך כלל חלון קטן יחסית שמטרתו בעיקר אוורור. אם החלון ממוקם מעל לאסלה, בדרך כלל המרחק שלו מהרצפה יהיה גדול יותר מ-110 ס"מ להשאיר מקום לאסלה ולניאגרה. למעשה גובה חלון שירותים נמדד בדרך כלל דווקא מלמעלה – מאחר שבדרך כלל הגובה של החלונות הרגילים הוא מטר, והם מתחילים במרחק של 105-110 ס"מ מהרצפה, נקודת הסיום שלהם היא בגובה של 210 ס"מ מהרצפה. אם רוצים לשמור על אותה נקודת סיום גם בחלון השירותים, ובהנחה שמדובר על חלון של כ-60 ס"מ, נקודת ההתחלה שלו תהיה בגובה של 150 ס"מ (וכמובן שניתן להזיז אותה 5-10 ס"מ למטה או למעלה בהתאם למידות המדויקות של החלון המבוקש).

   

  גובה החלון בממ"ד

  ממ"ד הוא מרחב מיוחד – מצד אחד התכנון שלו כפוף לתקנות פיקוד העורף, ומצד שני הוא מנוצל בשגרה גם כחדר "רגיל". כדאי לדעת שלגבי גובה חלון ממד תקן פיקוד העורף קובע מרחק של כמטר מהרצפה. עוד חשוב לציין שלגודל החלון יש השפעה על אלמנטים אחרים במרחב המוגן ולכן זוהי בחירה משמעותית מאוד, גם בגלל הקונפליקט המובנה בין הרצון לחלון גדול (כמו בכל חדר) לבין האחריות לצמצום גודל החלון כדי לנטרל את אלמנט הסיכון במצב חירום.

   

  גובה חלונות חדרי השינה

  גובה חלון בחדר שינה הוא לרוב הסטנדרט – 105-110 ס"מ. במקרים שבהם הגובה הזה לא מספק את הפרטיות ההכרחית, אפשר להגביה מעט את החלון, אבל בכל מקרה לא כדאי להסתפק בחלון קטן כשמבצעים שיפוץ חדר שינה כדי לא ליצור חדר אפלולי ולא נעים.

   

  גובה חלון בחדר כביסה

  כשאדם תולה כביסה הוא זקוק מצד אחד לקיר גבוה מספיק כדי למנוע נפילה ומצד שני החלון צריך להתחיל בנקודה נמוכה יחסית כדי שהפעולה תתבצע בקלות ובנוחות. בהתאם הבחירה הנכונה היא גובה חלון מסתור כביסה של מטר אחד.

   

  לא פחות חשוב: שטח החלון

  גובה חלון מהרצפה, כל חלון, הוא כאמור החלטה שיש לקבל אחרי שיקול דעת מעמיק. לא פחות חשוב הוא שטח החלונות בכל חלל. במטבח השטח המינימלי של החלון או החלונות הוא 5% מתוך שטח הרצפה במטבח, בחדרי השירותים מדובר על כ-10% ואילו בחדרי השינה והמגורים שטח החלונות מהווה כ-8% משטח הרצפה. במרתף הדרישה צנועה יותר – כ-2% בלבד (בתנאי שלא מדובר בחלל שגרים בו אנשים).